10 darmowych działań PR, które musisz znać!

PR w małych przedsiębiorstwach to często niewykorzystany i nieodkryty jeszcze obszar. Przez brak budżetu, pomysłu i znajomości narzędzi, wiele firm nie prowadzi komunikacji. Dzisiaj postanowiłam opracować listę 10 skutecznych metod prowadzenia działań PR dla firm, które nie posiadają budżetu na komunikację.

Efektywności tych metod nie można oczywiście porównać do wielomilionowych kampanii prowadzonych przez duże korporacje, ale na dobry początek na pewno wystarczy 😉

1. Identyfikacja wizualna/ branding

Podstawą przy prowadzeniu działań PR-owych czy marketingowych jest określenie identyfikacji wizualnej firmy. Istnieje możliwość samodzielnego stworzenia logotypu, podpisu w mailu czy wizytówek. Oczywiście efekt nie będzie taki jak w przypadku tworzenia logotypy przez profesjonalistę, ale przy braku środków można skusić się na skorzystanie z tzw. gotowców. Darmowe kreatory logotypów to np.:

2. Strona www

To absolutna podstawa. Każda firma, niezależnie od branży, powinna posiadać stronę www. Oczywiście nie wszystkie firmy potrzebują skomplikowanej witryny, ale nawet te najmniejsze powinny posiadać stronę z opisem swojej historii, misji, wizji, działalności oraz danymi kontaktowymi.

Podstawową stronę można stworzyć samodzielnie wykorzystując darmowe narzędzia, dostępne w sieci. Kilka przydatnych linków:

3. Social media

Media społecznościowe to idealne narzędzie to przedstawienia swojej firmy i nawiązania dialogu z klientami i partnerami. Założenie profili i ich samodzielne prowadzenie jest całkowicie darmowe. Opłaty pojawią się oczywiście jeśli firma będzie chciała korzystać z płatnej formy reklamy, ale wówczas budżet ustala się samodzielnie, bądź gdy prowadzenie fan page’y przedsiębiorstwo zdecyduje się outsourcować.

Koniecznie załóż profil swojej firmy na portalach:

  • Facebook (fan page z opcją określenia działalności, adresu, dodania danych kontaktowych, linkowania do strony firmowej, tworzenia galerii zdjęć, tagowanie itp.)
  • Twitter (mikroblog, krótkie wpisy, możliwość linkowania do strony firmowej, publikacja zdjęć, filmów, skuteczne tagowanie)
  • Google Plus (wpływa na pozycjonowanie firmy w wyszukiwarkach)
  • LinkedIn (globalny portal dla profesjonalistów z polską wersją językową, możliwość określenia działalności, opisania firmy, dodania danych kontaktowych, publikacji wpisów)
  • GoldenLine (polski portal dla profesjonalistów, możliwość określenia działalności, opisania firmy, dodania danych kontaktowych, publikacji wpisów)

4. Portfolio

Jeśli masz firmę, to znaczy, że masz też portfolio (przynajmniej potencjalnie)! Dbaj o to, by każda realizacja została zamieszczona na stronie internetowej i w social media. Przedstawiaj partnerów,
z którymi pracujesz. Pamiętajcie również, że warto zapytać klienta o zgodę na taką publikację czy informację o współpracy, rozwiązaniem może być również zamieszczenie stosowanego punktu
w umowie.

5. Portale lokalne i baza mediów

Przygotuj własną bazę mediów lokalnych. Wiele stron oferuje bezpłatne zamieszczenie wizytówki czy informacji o firmach działających w regionie. Koniecznie sprawdź taką możliwość i wykorzystaj ją! Skontaktuj się z przedstawicielami mediów i nawiąż relacje. Twórz informacje prasowe i realizuj wysyłki do mediów branżowych i lokalnych. Nie masz tematu? Mylisz się! Informuj o nowych produktach, członkach zespołu, organizowanych akcjach, nawiązanej współpracy. 

6. Networking

Sprawdź istniejące w okolicy zrzeszenia firm, inkubatory przedsiębiorczości itd., koniecznie wybierz się na spotkanie i poznaj przedstawicieli firm z okolicy! Pomagaj przy akcjach lokalnych, samodzielnie inicjuj spotkania biznesowe, fora czy konferencje. Każda okazja jest dobra to wysłania komunikatu prasowego, który może ukazać się w lokalnych mediach.

7. Rekomendacje 

Poproś o rekomendacje swoich klientów i umieść otrzymane opinie na stronie www
i w social mediach. Opcją jest również stworzenie możliwości dodawania opinii bezpośrednio na stronie.

8. Blog

Twoja firma działania w nietypowym obszarze bądź zrzesza grono ekspertów w swojej dziedzinie? Stwórz firmowego bloga, opowiadaj o życiu firmy, ludziach, projektach. Publikuj eksperckie materiały – artykuły i poradnikowe video. Warto również pomyśleć o stworzeniu firmowego ebooka, bezpłatnie dostępnego dla internautów.

9. Dzień otwarty

Niezależnie czy prowadzisz zakład mechaniczny, biuro rachunkowe czy sklep – urządź dzień otwarty! Pokaż klientom jak pracujesz, zorganizuj dzień darmowych porad, przygotuj zniżki dla uczestników!

10. Standard obsługi

Pomóż pracownikom zostać wizytówką firmy. Stwórz skrypty i scenariusze rozmów z klientami, rozwiązywania spraw, FAQ. Wyznacz najwyższe standardy obsługi i zyskuj na marketingu szeptanym.

Istnieje jeszcze wiele możliwości prowadzenia darmowych czy niskobudżetowych działań Public Relations. W wielu przypadkach warto postawić na nietypowe i bardzo kreatywne rozwiązania, istnieje wówczas szansa viral w sieci.


Kreuję Rzeczywistość http://kreujerzeczywistosc.com/ blog by KR

Share