Ile kosztuje zdrowa dieta?

Blog lifestylowy Katarzyny Raiter-Łuksza

Czy zdrowe odżywianie jest drogie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, planujących zmienić styl odżywiania. Jak jeść zdrowo, a jednocześnie nie zwiększyć znacząco wydatków na jedzenie?

Po trzech miesiącach na diecie zrobiłam bilans i przyjrzałam się cenom poszczególnych produktów. Oto przykładowy tydzień z mojej diety wraz z zestawieniem kosztów. Ostatnio w jadłospisie zagościła również ryba. Jest to jedyne mięso, do którego po kilku tygodniach namówił mnie dietetyk. Jak się jednak można szybko zorientować, ryba znacząco podnosi koszt tygodniowej diety. Zamieszczone produkty wystarczają na przygotowanie czterech posiłków dziennie. 

Blog lifestylowy Katarzyny Raiter-Łuksza

Przykładowa lista produktów w mojej diecie – koszyk zakupowy na 7 dni:

  • Awokado 3 szt. – 15 zł
  • Jajka ekologiczne – 15 szt. – 14 zł
  • Mąka gryczana – 6 zł
  • Mąka kokosowa 100 g – 1 zł
  • Sałata lodowa – 4 zł
  • Szpinak 500 g – 3,5 zł
  • Rukola – 5 zł
  • Roszponka – 5 zł
  • Grejpfrut 7 szt – 20 zł
  • Jabłko – 1,5 kg – 6 zł
  • Papryka – 1,5 szt. – 5 zł
  • Cukinia – 3 szt. – 8 zł
  • Olej kokosowy – 200 g – 6 zł
  • Oliwa z oliwek (0,1-0,2l) – 5 zł
  • Olej lniany (0,1) – 2 zł
  • Przyprawy (sól himalajska, pieprz, zioła) – 3 zł
  • Zupa z dyni – 6 zł
  • Pietruszka – 3 szt. – 2 zł
  • Seler naciowy – 3 zł
  • Marchewki – 3 szt. – 1 zł
  • Jarmuż – 4 zł
  • Kalafior 0,5 szt. – 2,5 zł
  • Brokuł 0,5 szt, – 2- zł
  • Szparagi – 6 zł
  • Gruszka – 2 szt. – 4 zł
  • Łosoś wędzony – 120 g – 10 zł
  • Dorsz świeży – 15 zł
  • Maliny (50 g) – 5 zł
  • Pomidory – 1kg – 6 zł
  • Komosa ryżowa 150g – 7 zł
  • Makaron gryczany  10 zł

192 zł czyli ok. 27 zł na dzień.

Moja dieta oparta jest głównie na białku z jajek oraz na warzywach, które spożywam surowe, przetworzone i w formie koktajli. Zakupy robię głównie na lokalnym targu, co pozwala nie tylko kupić produkty lepszej jakości, ale również zaoszczędzić pieniądze, gdyż wiele warzyw można kupić taniej. Na diecie jestem od trzech miesięcy, nie zawiera ona alergenów. Moje wyniki poprawiły się znacząco, udało mi się wyrównać poziom niektórych witamin oraz żelaza. Stan mojej skóry i włosów również bardzo się poprawił.

Jeśli porównany wydatki ze ‘zwykłą’ dietą zawierającą mięso, nabiał czy pieczywo to ta zbilansowana dieta jest na pewno tańszym rozwiązaniem. Jeśli nawet nie ma macie problemów ze zdrowiem czy męczącą alergią, warto czasem chociaż na krótki czas zmienić styl odżywiania. Jestem ciekawa ile wy wydajecie na tygodniowe zakupy żywieniowe? Czy 27 zł dziennie to mało czy dużo? Dajcie znać w komentarzach. Buziaki!  

Share
  • Wychodzą mi praktycznie identyczne koszty (na dzień) za jedzenie 🙂 Uważam, że świadome i zdrowe jedzenie jest o wiele tańsze niż to przetworzone 🙂

  • Podobnie, 800-1000 zł/na miesiąc na 2 osoby 🙂 w większości wegańsko,mąż je jeszcze nabiał i sporadycznie jakieś mięso. Średnio raz w tyg. jemy też na miecie.

    • To tak jak u nas 🙂 Mąż też je mięso. Ja ostatni nie jadam na mieście ponieważ wszędzie są produkty, których nie mogę jeść (z cukrem) i wolę już nie ryzykować 🙂

      • Nie wiem gdzie mieszkasz, ale trójmiasto ma coraz więcej knajpek wegańskich więc tam się stołujemy 🙂