LinkedIn Ads – tutorial skutecznej kampanii reklamowej

Pod koniec roku 2014 liczba polskich użytkowników serwisu LinkedIn wyniosła 1,2 mln (wg Megapanel PBI/Gemius, wirtualnemedia.pl). Serwis ten, skierowany głównie do profesjonalistów, staje się coraz bardziej popularnym i naturalnym miejscem komunikacji marek. Portal posiada panel Ads, dzięki któremu bez problemu zaplanujesz, stargetujesz i zrealizujesz kampanię dla wybranej marki. Zanim rozpoczniesz zapraszam do zapoznania się z zestawieniem najważniejszych linkedinowych czynności.

1. Założenie profilu marki od podstaw

Utworzenie konta firmy na portalu zajmuje kilka minut. W formularzu należy wpisać nazwę firmy, określić rodzaj działalności, liczbę zatrudnionych pracowników, dodać logotyp i potwierdzić działanie w imieniu przedsiębiorstwa x. Jeśli posiadasz konto prywatne w tym serwisie wystarczy otworzyć bezpośredni link i stworzyć
profil firmowy: https://www.linkedin.com/company/add/show

Screen z LinkedIn
Założenie profilu/ Screen z LinkedIn

2. Przejęcie istniejącego profilu

Zdarza się, że firma posiada już profil, ale żaden z pracowników nie ma do niego dostępu. Taka sytuacja występuję np. w przypadku uczelni wyższych, których konta są tworzone automatycznie. W celu przejęcia takiego profilu należy skontaktować się z przedstawicielem LinkedIn (https://pomoc.linkedin.com/app/ask) i opisać daną sytuację. W treści wiadomości należy podać swoje dane oraz służbowego maila (posiadającego nazwę firmy w adresie).
Na wskazany adres e-mail, obsługa serwisu wysyła wiadomość weryfikującą i po potwierdzeniu zgodności maila ze stroną firmy x, doda Cię jako administratora profilu.

Profil szkoły wyższej/ screen z LinkediN
Profil szkoły wyższej/ Screen z LinkedIn

3. Panel Ads – konto firmowe

Pierwszym krokiem do stworzenia kampanii reklamowej w serwisie jest utworzenie firmowego konta w panelu Ads. Wejdź w „Usługi firmowe – reklamy” po otwarciu okna wybierz „zacznij”, następnie „stwórz własne konto biznesowe”. Po uzupełnieniu danych firmy i numeru karty kredytowej możesz zacząć reklamować!

Konto biznesowe/ screen z LinkedIn
Konto biznesowe/ Screen z LinkedIn

4. Rodzaje reklam

LinkedIn daje możliwość wykorzystania dwóch typów Adsów.

Rodzaje reklam/ Screen z LinkedIn
Rodzaje reklam/ Screen z LinkedIn
 • Reklama graficzna, tekstowa lub video

Krok po kroku:

 1. Wybierz nazwę kampanii i jej język.
 2. Wstaw grafikę lub video.
 3. Napisz copy.
 4. Wybierz rodzaj reklamy. Do wyboru: kwadratowa, wysoka, długa (masz możliwość sprawdzenia jej na podglądzie).
Rodzaje reklam / Screen LinkedIn
Rodzaje reklam / Screen LinkedIn

5. Wybierz grupę docelową i określ: lokalizację, firmę i jej wielkość lub branże, stanowiska firmowe (opcjonalnie obowiązki). Na ekranie zobaczysz szacowaną liczbę potencjalnych odbiorców kampanii.

Targetowanie kampanii/ Screen z LinkedIn
Targetowanie kampanii/ Screen z LinkedIn

6. Ustaw opcje kampanii: formę płatności, budżet dzienny, długość trwania.

kosztorysowanie/ Screen z LinkedIn
kosztorysowanie/ Screen z LinkedIn

7. Uruchom kampanię.

 • Treść sponsorowana

Krok po kroku:

 1. Nazwij kampanię.
 2. Wybierz opcję reklamową: aktualizacja profilu lub treść.
 3. Stwórz copy.
 4. Zobacz podgląd i zatwierdź.
 5. Wybierz grupę docelową i określ: lokalizację, firmę i jej wielkość lub branże, stanowiska firmowe (opcjonalnie obowiązki). Na ekranie zobaczysz szacowana liczbę potencjalnych odbiorców kampanii.
 6. Ustaw opcje kampanii: formę płatności, budżet dzienny, długość trwania.
 7. Uruchom kampanię.
Treść sponsorowana/ Screen z LinkedIn
Treść sponsorowana/ Screen z LinkedIn

5. Wyniki kampanii

W panelu Ads możesz na bieżąco śledzić wyniki swojej kampanii: liczbę wyświetleń i kliknięć
w reklamę, CTR, średni CPC, wykorzystany budżet. WAŻNE! LinkedIn jest portalem, z którego polscy internauci korzystają coraz częściej i chętniej. Zaangażowanie użytkowników wobec treści nie jest jednak duże w porównaniu do najbardziej popularnych mediów społecznościowych. Są małe szanse, że wskaźnik CTR będzie choćby zbliżony wynikiem do tego np. z Facebooka. Średni CPC również będzie znacznie wyższy. Należy zatem spojrzeć na wyniki pod względem jakościowym, ponieważ grupa odbiorców – profesjonalistów nie będzie tak chętnie klikać w reklamy jak grupa na Facebooku. W business social media liczy się sam fakt, że reklama zostanie zauważona, dlatego komunikat musi być krótki, dosadny, przekazujący konkretne 
i jednoznaczne bodźce.

Screen Shot 2015-07-16 at 11.14.32

http://kreujerzeczywistosc.com/ blog by KR

Share