Kampania społeczna „Możesz to zmienić!” nauczy Polaków reagować na przemoc

Strach to jedna z pierwotnych cech, mająca swoją genezę w instynkcie przetrwania. Odczuwają go nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.  W wielu sytuacjach sparaliżowani strachem postępujemy irracjonalnie i zwyczajnie wmawiamy sobie, że nie jesteśmy w stanie zmienić biegu wydarzeń. Przyjmując bierną postawę wobec wielu zjawisk i zachowań przyczyniamy się do powstania zjawiska tzw. przyzwolenia społecznego.

Szwedzka organizacja STHLM Panda przeprowadziła eksperyment społeczny, nagrany ukrytą kamerą. W windzie, dziewczyna była obrażana i wyzywana przez mężczyznę, który posunął się nawet do tego, że groził jej śmiercią. Kobieta prosiła o pomoc, była ofiarą jawnej przemocy psychicznej i fizycznej. Scenę powtórzono kilkadziesiąt razy, na 53 osoby zareagowała tylko 1.

Kilka miesięcy temu w centrum Warszawy Paweł Dąbrowa był świadkiem napadu.  Do zdarzenia doszło w ścisłym centrum, w obecności przechodniów. Molestowana dziewczyna krzyczała i prosiła o pomoc, jednak nikt oprócz Pawła nie zareagował.  Napastnik uciekł, a dziewczyna została uratowana, prawdopodobnie od gwałtu.

Wydarzenie to stało się inspiracją do poruszenia ważnego problemu społecznego jakim jest brak reakcji na przemoc w miejscach publicznych. Kampania „Możesz to zmienić” ma zachęcić Polaków do zmiany sposobu myślenia, przezwyciężenia własnego strachu i ZAREAGOWANIA!  Nie trzeba być wysportowanym, postawnym mężczyzną, aby uratować ofiarę z opresji – istnieją różne sposoby pomocy!  Można podejść do napastnika i zwrócić mu uwagę. Ale wystarczy nawet stojąc w oddali zadzwonić na policję, straż miejską lub poprosić kogoś innego o pomoc. Jest wiele sposobów. Może pomóc nastolatka, osoba starsza czy silny mężczyzna. Każdy może coś zrobić. Każdy powinien coś zrobić.

Już wkrótce w Internecie wyemitowany zostanie spot kampanii, wyreżyserowany  przez Filipa Syczyńskiego, laureata m.in. konkursu twórców reklam The New York 2014 VideoContest.

Do propagowania reagowania na przemoc włączyły się również znane osoby: Anna Karczmarczyk, Klaudia Halejcio, Lilu oraz Filip Bobek, a także obecna Miss Polski Ewa Mielnicka.

Ty też możesz włączyć się do akcji!

Wejdź na www.mozesztozmienic.pl lub na Facebooka akcji

logoMTZ

kreujerzeczywistosc.com blog by Katarzyna Raiter

  • Akcja świetna i jako osoba mająca kontakt z osobami, które doświadczyły przemocy uważam ją za bardzo trafioną. Jednak obawiam się, że te wszystkie „eksperymenty” społeczne przyczyniają się do zjawiska znieczulicy lub rozproszenia odpowiedzialności. Ale to temat na długą rozmowę, a nie komentarz.

  • Pingback: Dlaczego niektórym chce się bardziej? Rozmowa z Pawłem Dąbrową |()

  • zupełny_laik

    Jest to szeroko dyskutowany w psychologii (psychologii zła) problem, polecam książkę „Efekt Lucyfera” prof. Zimbardo, opis Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego oraz jego wykłady o psychologii zła, np.: http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil?language=en
    Niestety sprawa nie jest taka prosta, aby jakakolwiek kampania to rozwiązała. Brak reakcji na zło to najwyraźniej znane zjawisko, któremu podlegają prawie wszyscy, również normalni, dobrzy ludzie, patrz: Holocaust, tortury itd. Większość nie reaguje i choć myślimy, że my byśmy zrobili inaczej, to niestety wszeslkie eksperymenty pokazują, że większość nie zrobiłaby inaczej. Nie trzeba oczywiście szukać ekstremów takich jak Holocaust, czy ludzie reagują, jak np. jakiś chłopaczek rysuje sobie po ławce? Mimo to akcja ma szczytne idee i oby takich więcej. Jak więcej ludzi będzie uświadomionych, to może zastanowią się nad tym zjawiskiem i coś kiedyś się zmieni 🙂